Close

7 maja, 2019

Wycieczka po angielskim parku Walton hall & gardens

Anglia, kraj który odwiedzam z największą przyjemnością, obserwując ludzi i miejsca można uczyć się podejścia i sposobu myślenia o ogrodnictwie. Warto czerpać naukę z angielskiego doświadczenia i przenosić ją na własny grunt.

Walton hall & gardens stanowi rozległą wielofunkcyjną przestrzeń rekreacyjną mieszczącą się w sercu lasu Mersey. Jest miejscem wpisanym na listę światowego dziedzictwa (dn 23-12-1983). Centralnym punktem ogrodu jest XIX wieczny dom zaprojektowany w stylu elżbietańskim przez Edmunda Sharper’a, obecnie używany jako centrum dziedzictwa.

Obszar parku daję różne możliwości na spędzanie w nim czasu, dla wielu grup użytkowników. Rodziny z dziećmi spędzają czas głównie w okolicach placu zabaw lub w mini zoo, w którym prowadzona jest program hodowlany wiewiórki pospolitej.

Zakładanie-trawników

W XIX wieku z Ameryki Północnej przywieziono wiewiórki szare, aby stały się one dodatkową ozdobą parków i ogrodów. Szybka ekspansja tego gatunku doprowadziła do tego, że obecnie na Wyspach na jedną wiewiórkę rudą przypada ponad 15 szarych. Dlatego zobaczenie wiewiórki pospolitej (rudej), może być równie interesujące jak cały park 🙂 Park przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców oraz entuzjastów ogrodnictwa- odbywają się sezonowe święta np. kwitnących azali i różaneczników. Wartymi uwagi są okazy cedru , araukarii oraz imponujące klony i kamelie.

Zakładanie trawników

Świetnie dobrane, kompozycje roślinne i mnogość ciekawych gatunków to tylko jeden z aspektów. Warto wspomnieć o trawnikach, gęstych zielonych przez cały rok. Anglicy zakładanie trawników mają w swojej specjalności. Mieszanki trawnikowe są zróżnicowane w zależności od sposobu, intensywności użytkowania oraz warunków panujących w danym miejscu.

Zakładanie trawników
Główny skład gatunkowy opiera się na roślinach wieloletnich, ale występują również sezonowe kwietniki, w czasie odwiedzin w ogrodzie dominowały gatunki wczesno wiosenne, prymule, niezapominajki, tulipany.
Zakładanie trawników

Przestrzeń parku skierowana jest także do osób uprawiających aktywność fizyczną znajduje się tu boisko do gry w bule, miejsce do gry w golfa, przestrzeń do spotkań, zabawy ale także spokojnego i kojącego spaceru w naturalne zakątki parku.
Zachęcam do odwiedzenia parku lub spaceru razem ze mną podczas czytania i oglądania tego wpisu.

Adres : Off Walton Lea Road, Higher Walton, Warrington, Cheshire, Anglia, WA4 5SN


7 maja, 2019