Close

26 października, 2021

Ogród dwupoziomowy

Ogród dwupoziomowy

Metamorfoza istniejącego od kilku lat ogrodu, zakładanego na własne siły, metodą prób i błędów. Jest to ogród rekreacyjny służący do wypoczynku, głównym miejscem przebywania domowników jest taras, który znajduje się na poziomie budynku mieszkalnego, powyżej projektowanego założenia, całość stanowi dwupoziomowy ogród.


Podstawowymi zadaniem projektowym, było stworzenie dodatkowych funkcji w ogrodzie. Wydzielenia miejsca do relaksu, stanowiska dla rozkładanego latem basenu, oraz miejsca do biesiadowania przy ognisku. Nowe elementy przestrzeni ogrodowej miały być tak wpisane, ażeby zachować swobodę i intymność użytkowania oraz zapewnić dojazd bramą gospodarczą usytuowaną od strony projektowanego ogrodu. Forma ogrodu została dopasowana do istniejących już kształtów występujących w ogrodzie frontowym.

Zastana szata roślinna to w dużej mierze rośliny iglaste, dla tego podczas doboru gatunkowego postawiliśmy na rośliny liściaste, byliny, krzewinki. Zależało nam na wprowadzeniu zmienności, koloru, zapewnienie możliwie najdłuższego kwitnienia w nowych zakątkach ogrodu. Częściowy efekt został osiągnięty, już po kilku miesiącach od posadzenia, czyli pierwszym sezonie nowego ogrodu, zaś w kolejnych latach rabaty roślinne stworzą bujną enklawę.

Materiałem służącym do wykonania nawierzchni, na placyku basenowym oraz miejscu wyznaczonym na ognisko, jest żwir rzeczny płukany o różnych frakcjach. Meble ogrodowe na placyk z ogniskiem to drewniane ławy na metalowych nogach oraz palenisko wykonane ze stali żaroodpornej.
W galerii znajdują się zdjęcia zrobiono w ogrodzie kilka miesięcy po jego realizacji oraz wizualizacje projektu.

Zapraszam do oglądania 🙂

26 października, 2021