Close

24 września, 2016

Jesienna aranżacja balkonu

Początek jesieni to często okres, w którym kompozycje letnie z roślin balkonowych, stają się mniej atrakcyjne, słabiej kwitną, są bardziej podatne na porażanie przez choroby grzybowe lub często są „zmęczone” wcześniejszymi upałami.

Przy obecnej dostępności szkółek, kwiaciarni i centrów ogrodniczych można temu zaradzić w prosty sposób, a mianowicie wzbogacić dotychczasowe nasadzenia stosując rośliny, które są dekoracyjne jesienią.

Jakie gatunki wybrać do takiej kompozycji?

Pierwsza z proponowanych przeze mnie roślin to wrzos – Calluna vulgaris. Wrzosy są niskimi krzewinkami kwitnącymi od sierpnia do października, występują w wielu rodzajach i odmianach barwnych, dlatego z łatwością każdy może znaleźć coś dla siebie. Gdy znudzą nam się wrzosy na balkonie, można z powodzeniem umieścić je w ogrodzie, należy tylko pamiętać o tym, że wrzosy to rośliny słońca.

Kolejna grupa roślin, które polecam to trawy ozdobne. Z roku na rok coraz bardziej popularne w ogrodach, a ja pokusiłam się i zastosowałam je również na balkonie.

Trawy są zwiewne, wnoszą dynamikę do nasadzeń, podczas nawet lekkiego wiatru pięknie się poruszają i szumią. Świetnie wyglądają po zmroku, zyskują nowego charakteru przy oświetleniu. Jak zwiewne są widać w szczególności na zdjęciach nocnych.

Następną rośliną, która zapewne większości osób będzie kojarzyła się z listopadowym świętem jest chryzantema drobnokwiatowa. Myślę, że z powodzeniem można ją stosować również przy innych okazjach. Chryzantemy są dostępne w różnych barwach od jasnych i kremowych aż do ciemnych kontrastujących barw. Przy systematycznej pielęgnacji jaka w ich przypadku ogranicza się do podlewania, mogą cieszyć nawet do pierwszych przymrozków.

Całość kompozycji z wyżej wymienionych gatunków wzbogaciłam roślinami i owocami użytkowymi , które również stanowią charakterystyczną dla jesieni ozdobę.

Jaki jest efekt? Zapraszam do oglądania zdjęć.

24 września, 2016